| Researcher(s) |
Laura Dorman (MIG) Debbie Gillam (MIG) Craig Topham (Agrarian Management) |
|---|---|
| Year(s) | 2014 |
| Contributor | Mingenew-Irwin Group |
| Trial location(s) |
Morawa, WA
|
To give growers a better understanding of managing soil moisture thru chemical and mechanical fallow rotations.
All fallow plots were managed according to the treatment list in 2014. An automatic soil moisture probe was located within the trial immediately after seeding.
| Lead research organisation | N/A |
|---|---|
| Host research organisation | N/A |
| Trial funding source | GRDC BWD00012 |
| Related program | N/A |
| Acknowledgments |
Thanks to GRDC |
| Other trial partners | Agrarian Management, WA College of Agriculture (Morawa) |
| Crop type | Cereal (Grain): Wheat |
|---|---|
| Treatment type(s) |
|
| Trial type | Experimental |
| Trial design | Unknown |
| Sow rate or Target density | 60kg/ha |
|---|---|
| Sow date | 14 May 2014 |
| Harvest date | Not specified |
| Plot size | 12.5m x 100m |
| Plot replication | Not specified |
| Fertiliser |
14/5/14: 60kg/ha Agras Extra, 30L/ha Flexi N (post emergent) |
| Herbicide |
Knockdown: 2.0L roundup, Pre emerg 2.0L |
| # | Variety |
Treatment 1
|
Establishment plants (plants/m2) | Hectolitre weight (kg/hL) | Protein (%) | Screenings (%) | Grain yield (t/ha) | Returns ($/ha) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | █ Corack | █ High level fallow management | n/a | NA | NA | NA | NA | -40 |
| 2 | █ Corack | █ Continuous cropping | 120 | 82.8 | 11.4 | 1.65 | 1.19 | 375 |
| 3 | █ Corack | █ Low Level Fallow Management | 0 | NA | NA | NA | NA | -25 |
| 4 | █ Corack | █ Mechanical Fallow | 0 | NA | NA | NA | NA | -35 |
| 5 | █ Corack | █ Continuous Cropping (2) | 120 | 82.4 | 10.8 | 1.39 | 1.21 | 381 |
| 6 | █ Corack | █ Continuous Cropping (2) | 120 | 82.8 | 10.8 | 1.45 | 1.21 | 381 |
| 7 | █ Corack | █ Continuous Cropping (2) | 120 | 82.8 | 10.9 | 1.5 | 1.2 | 378 |
| 8 | █ Corack | █ Continuous Cropping (2) | 120 | 82.8 | 11 | 1.22 | 1.19 | 375 |
| Rainfall trial gsr (mm) | 275mm |
|---|
SILO weather estimates sourced from https://www.longpaddock.qld.gov.au/silo/
Jeffrey, S.J., Carter, J.O., Moodie, K.B. and Beswick, A.R. (2001). Using spatial interpolation to
construct a comprehensive archive of Australian climate data , Environmental Modelling and Software, Vol
16/4, pp 309-330. DOI: 10.1016/S1364-8152(01)00008-1.