| Researcher(s) |
D Reuter |
|---|---|
| Year(s) | 1963, 1967 - 1969 |
| Contributor | The University of Adelaide |
| Trial location(s) |
Warooka, SA
|
To establish the most satisfactory method to correct manganese deficiency in barley on calcareous sands
| Lead research organisation | N/A |
|---|---|
| Host research organisation |
University of Adelaide |
| Trial funding source | GRDC |
| Related program |
More Profit from Crop Nutrition |
| Acknowledgments | N/A |
| Other trial partners | Not specified |
| Crop type | Cereal (Grain): Barley |
|---|---|
| Treatment type(s) |
|
| Trial type | Experimental |
| Trial design | Unknown |
| Sow date | 13 and 16 July, 1963 |
|---|---|
| Harvest date | Unknown |
| Plot size | 4m x 90m |
| Plot replication | Not specified |
| Fertiliser |
Manganese sulphate |
| Other trial notes |
Reuter D (1972) The correction of manganese deficiency in barley crops grown on the Warooka calcaeous sands. MS. Thesis, Faculty of Agricultural Science, The University of Adelaide. |
| Sow date | Not specified |
|---|---|
| Harvest date | Unknown |
| Plot size | 1.5m x 60m |
| Plot replication | Not specified |
| Fertiliser | Not specified |
| Other trial notes |
Reuter D (1972) The correction of manganese deficiency in barley crops grown on the Warooka calcaeous sands. MS. Thesis, Faculty of Agricultural Science, The University of Adelaide. |
| Sow date | Not specified |
|---|---|
| Harvest date | Unknown |
| Plot size | 1.5m x 60m |
| Plot replication | Not specified |
| Fertiliser | Not specified |
| Other trial notes |
Reuter D (1972) The correction of manganese deficiency in barley crops grown on the Warooka calcaeous sands. MS. Thesis, Faculty of Agricultural Science, The University of Adelaide. |
| Sow date | 11 and 12 June, 1969 |
|---|---|
| Harvest date | Unknown |
| Plot size | 1.5m x 80m |
| Plot replication | Not specified |
| Fertiliser | Not specified |
| Other trial notes |
Reuter D (1972) The correction of manganese deficiency in barley crops grown on the Warooka calcaeous sands. MS. Thesis, Faculty of Agricultural Science, The University of Adelaide. |