| Researcher(s) |
Damian Jones (ICC) |
|---|---|
| Year(s) | 2016 |
| Contributor | Irrigated Cropping Council |
| Trial location(s) |
Kerang, VIC
|
To test the grazing recovery of three milling oat varieites, Bannister, Durack and Yallara
Bannister had the highest grain yields with 9.00 t/ha.
Grazing did impact on yield in Bannister, but not Durack or Yallara.
Additional N above the control did not increase grain yields. Based on the trial results, Bannister nitrogen requirement was 25 kg N/t, whereas Yallara and Durack required 35 kg N/t.
Dry matter harvested (simulated grazing) at around GS31 ranged between 0.81 and 0.99 t/ha (NS)
| Lead research organisation |
Department of Primary Industries NSW |
|---|---|
| Host research organisation |
Irrigated Cropping Council |
| Trial funding source | GRDC DAN000198 |
| Related program |
GRDC Southern Irrigated Cereal and Canola Varieties Achieving Target Yields |
| Acknowledgments | N/A |
| Other trial partners | Not specified |
| Crop type | Forage: Oats |
|---|---|
| Treatment type(s) |
|
| Trial type | Experimental |
| Trial design | Replicated |
| Sow rate or Target density | 180 plants/m2 |
|---|---|
| Sowing machinery |
John Shearer tyned seeder 17.5 cm row spacing Baker boots |
| Sow date | 24 May 2016 Mid May |
| Harvest date | 13 December 2016 Mid December |
| Plot size | 15m x 1.42m |
| Plot replication | 3 |
| Paddock history | Faba beans 2015 |
| Fertiliser |
125 kg DAP/ha at sowing 18/08/2016: Topdressing with 100 kg urea/ha on the ungrazed plots 18/08/2016: Topdressing with 150 kg urea/ha on the grazed plots and "high" treatment |
| Herbicide |
23/05/2016: 1.5 l/glyphosate 540, 75 ml/ha Goal 29/06/2016: 25 g/ha Glean
|
| Seed treatment | N/a |
| Inoculant | N/a |
| Tillage | Multidisced before sowing |
| # | Variety |
Treatment 1
|
Hectolitre weight (kg/hL) | Grain yield (t/ha) | Screenings <2mm (%) | Biomass (t/ha) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | █ Bannister | █ Not Grazed | 52.5 | 9 | 4.6 | |
| 2 | █ Bannister | █ Grazed | 51.6 | 7.37 | 8.3 | 0.89 |
| 3 | █ Bannister | █ High N | 52.3 | 8.22 | 5.1 | |
| 4 | █ Durack | █ Not Grazed | 57.6 | 5.72 | 1.6 | |
| 5 | █ Durack | █ Grazed | 56.9 | 5.11 | 3.7 | 0.99 |
| 6 | █ Durack | █ High N | 57.1 | 5.57 | 2.1 | |
| 7 | █ Yallara | █ Not Grazed | 57.2 | 5.09 | 1.8 | |
| 8 | █ Yallara | █ Grazed | 56.8 | 5.48 | 3.6 | 0.81 |
| 9 | █ Yallara | █ High N | 58.5 | 4.69 | 2.2 |
| Rainfall avg ann (mm) | 375mm |
|---|---|
| Rainfall avg gsr (mm) | 232mm |
| Rainfall trial total (mm) | 470.5mm |
| Rainfall trial gsr (mm) | 340.3mm |
SILO weather estimates sourced from https://www.longpaddock.qld.gov.au/silo/
Jeffrey, S.J., Carter, J.O., Moodie, K.B. and Beswick, A.R. (2001). Using spatial interpolation to
construct a comprehensive archive of Australian climate data , Environmental Modelling and Software, Vol
16/4, pp 309-330. DOI: 10.1016/S1364-8152(01)00008-1.