| Researcher(s) |
Damian Jones |
|---|---|
| Year(s) | 2016 |
| Contributor | Irrigated Cropping Council |
| Trial location(s) |
Kerang, VIC
|
To test the target population for irrigated Durack Oats
Population had no effect on yield. Populations as low as 130 plants/m2 had similar yields to that of 180 plants/m2.
Plant establishment varies greatly with conditions post sowing. The long term average for cereals at the ICC Trial Block is 70%, but colder soil temperatures and soil moisture can see establishment fall to 50%.
| Lead research organisation |
Department of Primary Industries NSW |
|---|---|
| Host research organisation |
Irrigated Cropping Council |
| Trial funding source | GRDC DAN00198 |
| Related program |
GRDC Southern Irrigated Cereal and Canola Varieties Achieving Target Yields |
| Acknowledgments | N/A |
| Other trial partners | Not specified |
| Crop type | Forage: Oats |
|---|---|
| Treatment type(s) |
|
| Trial type | Experimental |
| Trial design | Randomised,Replicated,Blocked |
| Sow rate or Target density | 160, 200, 240 and 280 plants/m2 |
|---|---|
| Sowing machinery |
John Shearer tyned seeder 17.5 cm row spacing Baker boots |
| Sow date | 24 May 2016 Mid May |
| Harvest date | 29 November 2016 Late November |
| Plot size | 15m x 1.42m |
| Plot replication | 3 |
| Paddock history | Faba beans 2015 |
| Fertiliser |
24/05/2016: 125 kg DAP/ha 18/08/2016: 100 kg urea/ha
|
| Herbicide |
1.5 l/ha glyphosate 540, 75 ml/ha Goal 29/06/2016: Glean 25 g/ha |
| Seed treatment | N/a |
| Tillage | Multidisced before sowing |
| # | Variety |
Treatment 1
|
Hectolitre weight (kg/hL) | Plant density (plants/m2) | Grain yield (t/ha) | Screenings <2mm (%) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | █ Durack | █ Population 160 pl/m2, 72 kg/ha | 57.4 | 130 | 6.29 | 1.7 |
| 2 | █ Durack | █ Population 200 plants/m2, 89 kg/ha | 56.6 | 167 | 6.21 | 1.6 |
| 3 | █ Durack | █ Population 240 pl/m2, 102 kg/ha | 56.2 | 179 | 5.96 | 1.7 |
| 4 | █ Durack | █ Population 280 pl/m2, 125 kg/ha | 56.6 | 180 | 6.44 | 1.8 |
| Rainfall avg ann (mm) | 375mm |
|---|---|
| Rainfall avg gsr (mm) | 232mm |
| Rainfall trial total (mm) | 470.5mm |
| Rainfall trial gsr (mm) | 340.3mm |
SILO weather estimates sourced from https://www.longpaddock.qld.gov.au/silo/
Jeffrey, S.J., Carter, J.O., Moodie, K.B. and Beswick, A.R. (2001). Using spatial interpolation to
construct a comprehensive archive of Australian climate data , Environmental Modelling and Software, Vol
16/4, pp 309-330. DOI: 10.1016/S1364-8152(01)00008-1.