| Researcher(s) |
Damian Jones (ICC) |
|---|---|
| Year(s) | 2016 |
| Contributor | Irrigated Cropping Council |
| Trial location(s) |
Kerang, VIC
|
| Related trials |
The test the effectiveness of plant growth regulators on irrigated faba beans
No PGR tested had any effect at reducing lodging
Excessive vegetative growth and rainfall resulted in all plots lodging, making measurement of plant height impossible without causing damage to the plants.
| Lead research organisation |
Birchip Cropping Group |
|---|---|
| Host research organisation |
Irrigated Cropping Council |
| Trial funding source | GRDC BWD00024 |
| Related program |
Maintaining profitable farming systems with retained stubble |
| Acknowledgments | N/A |
| Other trial partners | Not specified |
| Crop type | Grain Legume: Faba beans |
|---|---|
| Treatment type(s) |
|
| Trial type | Experimental |
| Trial design | Randomised,Replicated |
| Sow rate or Target density | 25 plants/m2 |
|---|---|
| Sowing machinery |
John Shearer tyne seeder 17.5 cm row spacing Baker boots |
| Sow date | 28 April 2016 Late April |
| Harvest date | 12 December 2016 Mid December |
| Plot size | 15m x 1.42m |
| Plot replication | 3 |
| Paddock history | Wheat 2015 |
| Fertiliser |
200 kg/ha Triple Super |
| Herbicide |
28/04/2016: 1.7 l/ha glyphosate 450, 75 ml/ha Goal, 250 ml/100l BS1000, 100 l/ha water rate 04/05/2016: 0.8 kg/ha Terbyne 31/05/2016: 0.5 l/ha Select, 500 ml/ha Uptake
|
| Insecticide |
26/08/2016: 0.1 l/ha Lemat |
| Fungicide |
23/07/2016: 2.0 l/ha Mancozeb 28/08/2016: 2.0 l/ha Mancozeb 20/09/2016: 2.0 l/ha Mancozeb |
| Seed treatment | Gaucho 600 @ 120 ml/100 kg |
| Inoculant | Nodulator FB |
| Tillage | Multidisced before sowing |
| Other trial notes |
No PGRs are registered for use on faba beans |
| # | Variety |
Treatment 1
|
Grain yield (t/ha) |
|---|---|---|---|
| 1 | █ Fiesta Vf | █ "Paclo" @ 1st Flower | 7.62 |
| 2 | █ Fiesta Vf | █ Moddus Evo @ 29/6 plus 1st Flower | 7.42 |
| 3 | █ Fiesta Vf | █ Mepiquat @ 1st Flower | 7.23 |
| 4 | █ Fiesta Vf | █ Moddus Evo @ 29/6 | 7.12 |
| 5 | █ Fiesta Vf | █ "Chlorm + Teb" @ 1st Flower | 7.1 |
| 6 | █ Fiesta Vf | █ Moddus Evo @ 1st Flower | 7.04 |
| 7 | █ Fiesta Vf | █ "Paclo" @ 29/6 and 1st Flower | 7.04 |
| 8 | █ Fiesta Vf | █ "Chlorm + Teb" @ 29/6 | 7.03 |
| 9 | █ Fiesta Vf | █ "Paclo" @ 29/6 | 6.98 |
| 10 | █ Fiesta Vf | █ "Chlorm + Teb" @ 29/6 and 1st Flower | 6.67 |
| 11 | █ Fiesta Vf | █ Mepiquat @ 29/6 and 1st Flower | 6.58 |
| 12 | █ Fiesta Vf | █ Control, no PGR | 6.49 |
| 13 | █ Fiesta Vf | █ Mepiquat @ 29/6 | 6.29 |
| Rainfall avg ann (mm) | 375mm |
|---|---|
| Rainfall avg gsr (mm) | 232mm |
| Rainfall trial total (mm) | 470.5mm |
| Rainfall trial gsr (mm) | 340.3mm |
SILO weather estimates sourced from https://www.longpaddock.qld.gov.au/silo/
Jeffrey, S.J., Carter, J.O., Moodie, K.B. and Beswick, A.R. (2001). Using spatial interpolation to
construct a comprehensive archive of Australian climate data , Environmental Modelling and Software, Vol
16/4, pp 309-330. DOI: 10.1016/S1364-8152(01)00008-1.