| Researcher(s) |
Mark Stanley Fiona Tomney |
|---|---|
| Contact email | Fiona.tomney@sa.gov.au |
| Year(s) | 2019 - 2020 |
| Contributor | Agricultural Innovation & Research Eyre Peninsula |
| Trial location(s) |
Minnipa, SA
|
This article reports a trial at Minnipa which investigated mixed species cover crops grown over winter and their impact on wheat production the following year.
| Lead research organisation |
SARDI Minnipa Agricultural Centre |
|---|---|
| Host research organisation |
Agricultural Innovation & Research Eyre Peninsula |
| Trial funding source | GRDC |
| Trial funding source | NLP 4-60A5VY4 |
| Related program |
Australian Government’s National Landcare Programme |
| Acknowledgments |
The project is being funded with support from the Australian Government, Grains Research & Development Corporation and the South Australian Government. Thank you to Dot and Reg Brace for donating the triticale seed, and to Gareth and Roanne Scholz for donating the tillage radish and cereal rye seed. |
| Other trial partners | SA Murray Darling Basin NRM, Michael Nash, Mallee Sustainable Farming Systems, Upper North Farming Systems, Mackillop Farm Management Group |
| Crop type | Cereal (Grain): Wheat |
|---|---|
| Treatment type(s) |
|
| Trial type | Experimental |
| Trial design | Replicated |
| Sow date | 11 May 2020 |
|---|---|
| Harvest date | 9 November 2020 |
| Plot size | 12m x 1.5m |
| Plot replication | 4 |
| Fungicide |
60kg DAP |
| Rainfall avg ann (mm) | 324mm |
|---|---|
| Rainfall avg gsr (mm) | 241mm |
| Rainfall trial total (mm) | 367mm |
| Rainfall trial gsr (mm) | 255mm |
SILO weather estimates sourced from https://www.longpaddock.qld.gov.au/silo/
Jeffrey, S.J., Carter, J.O., Moodie, K.B. and Beswick, A.R. (2001). Using spatial interpolation to
construct a comprehensive archive of Australian climate data , Environmental Modelling and Software, Vol
16/4, pp 309-330. DOI: 10.1016/S1364-8152(01)00008-1.