| Researcher(s) |
Brendan Christy Meredith Mitchell Garry O’Leary |
|---|---|
| Year(s) | 2019 |
| Contributor | Riverine Plains |
| Trial location(s) |
Rutherglen, VIC
|
To determine if two crop species sown together (companion cropping) could provide an opportunity to intensify and diversify grain production and increase yield and profit.
• Four companion mixes (field pea/canola, faba bean/ canola, faba bean/wheat and barley/canola) were sown at different ratios at Rutherglen during 2019.
• Six out of eight companion mixes evaluated had a small, but positive, yield advantage over the monoculture treatments.
• Hot, dry conditions during September–October and frost at early flowering affected the yield of canola more than other crops.
| Lead research organisation | N/A |
|---|---|
| Host research organisation | N/A |
| Trial funding source | GRDC |
| Trial funding source | AgVic |
| Related program | N/A |
| Acknowledgments |
The work is funded by the Victorian Grains Innovation Partnership with Agriculture Victoria and the Grains Research and Development Corporation |
| Other trial partners | Not specified |
| Crop types | Cereal (Grain): Barley Cereal (Grain): Wheat Grain Legume: Faba beans Grain Legume: Field peas Oilseed: Canola |
|---|---|
| Treatment type(s) |
|
| Trial type | Experimental |
| Trial design | Randomised,Replicated |
| Sow date | 4 June 2019 |
|---|---|
| Harvest date | Unknown |
| Plot size | 4.8m x 20m |
| Plot replication | 4 |
| Plot randomisation | Y |
| Herbicide |
Pre-sowing herbicides: Terbyne® (0.86kg/ha), trifluralin (1.5L/ha), Nail® (55mL/ha), and glyphosate (1.4L/ha) |
| Insecticide |
In-crop insecticides: Veritas, Aviator X |
| Sow date | 4 June 2019 |
|---|---|
| Harvest date | Unknown |
| Plot size | 4.8m x 20m |
| Plot replication | 4 |
| Plot randomisation | Y |
| Herbicide |
Pre-sowing herbicides: Terbyne® (0.86kg/ha), trifluralin (1.5L/ha), Nail® (55mL/ha), and glyphosate (1.4L/ha) |
| Insecticide |
In-crop insecticides: Veritas, Aviator X |
| Sow date | 4 June 2019 |
|---|---|
| Harvest date | Unknown |
| Plot size | 4.8m x 20m |
| Plot replication | 4 |
| Plot randomisation | Y |
| Herbicide |
Pre-sowing herbicides: Terbyne® (0.86kg/ha), trifluralin (1.5L/ha), Nail® (55mL/ha), and glyphosate (1.4L/ha) |
| Insecticide |
In-crop insecticides: Veritas, Aviator X |
| Sow date | 4 June 2019 |
|---|---|
| Harvest date | Unknown |
| Plot size | 4.8m x 20m |
| Plot replication | 4 |
| Plot randomisation | Y |
| Herbicide |
Pre-sowing herbicides: Terbyne® (0.86kg/ha), trifluralin (1.5L/ha), Nail® (55mL/ha), and glyphosate (1.4L/ha) |
| Insecticide |
In-crop insecticides: Veritas, Aviator X |
| Sow date | 4 June 2019 |
|---|---|
| Harvest date | Unknown |
| Plot size | 4.8m x 20m |
| Plot replication | 4 |
| Plot randomisation | Y |
| Herbicide |
Pre-sowing herbicides: Terbyne® (0.86kg/ha), trifluralin (1.5L/ha), Nail® (55mL/ha), and glyphosate (1.4L/ha) |
| Insecticide |
In-crop insecticides: Veritas, Aviator X |
SILO weather estimates sourced from https://www.longpaddock.qld.gov.au/silo/
Jeffrey, S.J., Carter, J.O., Moodie, K.B. and Beswick, A.R. (2001). Using spatial interpolation to
construct a comprehensive archive of Australian climate data , Environmental Modelling and Software, Vol
16/4, pp 309-330. DOI: 10.1016/S1364-8152(01)00008-1.