| Researcher(s) |
Damian Jones (ICC) |
|---|---|
| Year(s) | 2016 |
| Contributor | Irrigated Cropping Council |
| Trial location(s) |
Kerang, VIC
|
| Related trials |
To test the effectiveness of plant growth regulators on reducing plant height in irrigated barley
Response in barley seems to be variety dependent.
Early plant height reduction was noted in all varieties treated with Moddus Evo but had no effect on lodging.
Commander barley saw a yield increase with the use of Moddus Evo, but LatTrobe did not respond.
Off label high rates of triazole fungicides have to produced any PGR effects to date.
| Lead research organisation |
Birchip Cropping Group |
|---|---|
| Host research organisation |
Irrigated Cropping Council |
| Trial funding source | GRDC BWD00024 |
| Related program |
Maintaining profitable farming systems with retained stubble |
| Acknowledgments | N/A |
| Other trial partners | Not specified |
| Crop type | Cereal (Grain): Barley |
|---|---|
| Treatment type(s) |
|
| Trial type | Experimental |
| Trial design | Randomised,Replicated |
| Sow rate or Target density | 175 plants/m2 |
|---|---|
| Sowing machinery |
John Shearer tyne seeder 17.5 cm row spacing Baker boots |
| Sow date | 5 May 2016 Early May |
| Harvest date | 30 November 2016 Late November |
| Plot size | 15m x 1.42m |
| Plot replication | 3 |
| Fertiliser |
05/05/2016: 125 kg DAP/ha 19/05/2016: 110 kg urea/ha |
| Herbicide |
28/04/2016: 1.7 l/ha glyphosate 450, 0.075 //ha Goal, 250 ml/100l BS1000, 100l/ha water rate 04/05/2016: 1.6 l/ha Sprayseed, 2.5 l/ha Boxer Gold 29/06/2016: 0.8 l/ha Tigrex, 0.15 l/ha Lontrel Advanced |
| Insecticide |
26/08/2016: 0.1 l/ha Lemat |
| Fungicide |
Treatments GS32: Tebuconazole 430 @ 1.0 l/ha GS32: Prosaro @ 1.0 l/ha
GROWTH REGULATORS GS32: Moddus Evo @ 0.4 l/ha GS39: Moddus Evo @ 0.2 l/ha |
| Tillage | Multidisced before sowing |
| Other trial notes |
Some treatments used in this trial are off label use of the products |
| # | Variety |
Treatment 1
|
Protein (%) | Grain yield (t/ha) | Retention (%) | Screenings (<2.2mm sieve) (%) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | █ Commander | █ Moddus Evo @ GS32&39 | 11.5 | 6.88 | 83 | 5.5 |
| 2 | █ Commander | █ Tebuconazole @ GS32 | 11.4 | 6.41 | 87.8 | 3.4 |
| 3 | █ Commander | █ Moddus Evo @ GS32 | 11.1 | 6.32 | 80.9 | 6.3 |
| 4 | █ Commander | █ Prosaro @ GS32 | 11.4 | 6.25 | 91.2 | 2.5 |
| 5 | █ Commander | █ No treatment | 11.3 | 5.7 | 88.1 | 3.2 |
| 6 | █ LaTrobe | █ Moddus Evo @ GS32&39 | 11.4 | 7.29 | 84.1 | 5.2 |
| 7 | █ LaTrobe | █ Tebuconazole @ GS32 | 11.7 | 7.26 | 80.5 | 4.9 |
| 8 | █ LaTrobe | █ Moddus Evo @ GS32 | 11.5 | 7.32 | 82.9 | 4.7 |
| 9 | █ LaTrobe | █ Prosaro @ GS32 | 11.3 | 7.43 | 82.7 | 3.8 |
| 10 | █ LaTrobe | █ No treatment | 11.7 | 7.08 | 77.9 | 5.9 |
| Rainfall avg ann (mm) | 375mm |
|---|---|
| Rainfall avg gsr (mm) | 232mm |
| Rainfall trial total (mm) | 470.5mm |
| Rainfall trial gsr (mm) | 340.3mm |
SILO weather estimates sourced from https://www.longpaddock.qld.gov.au/silo/
Jeffrey, S.J., Carter, J.O., Moodie, K.B. and Beswick, A.R. (2001). Using spatial interpolation to
construct a comprehensive archive of Australian climate data , Environmental Modelling and Software, Vol
16/4, pp 309-330. DOI: 10.1016/S1364-8152(01)00008-1.