| Researcher(s) |
Damian Jones (ICC) |
|---|---|
| Year(s) | 2016 |
| Contributor | Irrigated Cropping Council |
| Trial location(s) |
Kerang, VIC
|
| Related trials |
To maximise the yield of irrigated winter wheat
There is a difference between maximising biomass and the optimal biomass for maximum yield in a particular environment.
Maximising biomass creates agronomic problems such as increased foliar disease and early weed competition.
Irrigation can supply moisture during grain fill but cannot control the temperature - many of the winter wheats mature too late to avoid heat stress during grain fill.
| Lead research organisation |
Department of Primary Industries NSW |
|---|---|
| Host research organisation |
Irrigated Cropping Council |
| Trial funding source | GRDC DAN000198 |
| Related program |
GRDC Southern Irrigated Cereal and Canola Varieties Achieving Target Yields |
| Acknowledgments | N/A |
| Other trial partners | Not specified |
| Crop type | Cereal (Grain): Wheat |
|---|---|
| Treatment type(s) |
|
| Trial type | Experimental |
| Trial design | Replicated |
| Sow rate or Target density | 120 plants/m2, 180 plants/m2 |
|---|---|
| Sowing machinery |
John Shearer tyne seeder 17.5 cm row spacing Baker boots |
| Sow date | 1 April 2016 Early April |
| Harvest date | 13 December 2016 Mid December |
| Plot size | 15m x 1.42m |
| Plot replication | 3 |
| Paddock history | Faba beans 2015 |
| Fertiliser |
01/04/2016: 125 kg DAP/ha 06/05/2016: 130 kg urea/ha 29/06/2016: 130 kg urea/ha 18/08/2016: 130 kg urea/ha
|
| Herbicide |
28/04/2016: 0.75 l/ha Boxer Gold 29/06/2016: 0.8 l/ha Tigrex, 0.15 l/ha Lontrel Advanced |
| Fungicide |
15/08/2016: 145 ml/ha Tebuconazole 430
|
| # | Variety |
Treatment 1
|
Protein (%) | Grain yield (t/ha) | Test weight (kg/hL) | Screenings (<2.0mm sieve) (%) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | █ SF Adagio | █ 120 plants/m2 | 11 | 6.33 | 76.5 | 1.8 |
| 2 | █ SF Adagio | █ 180 plants/m2 | 11.3 | 6.81 | 76.5 | 2.3 |
| 3 | █ SF Adagio | █ 180 plants/m2 +PGR | 11.6 | 6.7 | 75.5 | 3.1 |
| 4 | █ Wedgetail | █ 120 plants/m2 | 12.2 | 6.24 | 76.5 | 0.7 |
| 5 | █ Wedgetail | █ 180 plants/m2 | 12.5 | 6.55 | 77.5 | 0.9 |
| 6 | █ Wedgetail | █ 180 plants/m2 + PGR | 12.5 | 6.46 | 76.5 | 0.7 |
| Rainfall avg ann (mm) | 375mm |
|---|---|
| Rainfall avg gsr (mm) | 232mm |
| Rainfall trial total (mm) | 470.5mm |
| Rainfall trial gsr (mm) | 340.3mm |
SILO weather estimates sourced from https://www.longpaddock.qld.gov.au/silo/
Jeffrey, S.J., Carter, J.O., Moodie, K.B. and Beswick, A.R. (2001). Using spatial interpolation to
construct a comprehensive archive of Australian climate data , Environmental Modelling and Software, Vol
16/4, pp 309-330. DOI: 10.1016/S1364-8152(01)00008-1.