| Researcher(s) |
Jane McInnes Shahnaj Parvin Terry Rose |
|---|---|
| Year(s) | 2020 |
| Contributor | Riverine Plains |
| Trial location(s) |
Burramine, VIC
|
Although the cereal–oilseed crop–legume rotation offers advantages in terms of disease control, microbial abundance and nutrient transformation, there is little incentive for growers in southern cropping systems to increase plant diversity by growing alternative winter crops. This project aims to investigate other options to increase plant diversity, such as summer cover cropping, intercropping or companion cropping, and to examine their impacts on soil function and winter crop yields.
• During 2019, nine crop treatments were established using a range of winter crops (including wheat, field peas for grain and brown manure, as well as a brown-manure mix) at Burramine, Victoria, as part of a larger, long-term project looking at increased plant species diversity in cropping systems.
• A number of plots from this trial were sown to summer crop mixes during January 2020 and this impacted on water availability (when canola was sown over the treatment plots during May 2020) and levels of some diseases in the soil. During 2020, canola and peola were sown over the treatments established during 2019.
• The use of a pulse in the rotation, or inclusion of a brown-manure crop, substantially increased mineral nitrogen (N) at sowing of the subsequent canola crop.
• There was no difference in biomass production or yield between the control and the pulse rotation treatments or the control and increased diversity treatments.
• Cover crops sown during 2021 were affected by poor summer rainfall
| Lead research organisation | N/A |
|---|---|
| Host research organisation | N/A |
| Trial funding source | Soil CRC PJA4.1.002 |
| Related program | N/A |
| Acknowledgments |
This trial is part of the Plant-based solutions to improve soil performance through rhizosphere modification project, led by Southern Cross University. The project is supported by the Cooperative Research Centre for High Performance Soils whose activities are funded by the Australian Government’s Cooperative Research Centre Program. The project is also supported by the Goulburn Broken Catchment Management Authority’s ‘From the Ground Up’ program through funding from the Australian Government’s National Landcare Program. |
| Other trial partners | Not specified |
| Crop types | Oilseed: Canola Cereal (Grain): Millet Cereal (Grain): Sorghum Pasture: Medic Grain Legume: Field peas |
|---|---|
| Treatment type(s) |
|
| Trial type | Experimental |
| Trial design | Randomised,Replicated,Blocked |
| Sow rate or Target density | 3 kg/ha |
|---|---|
| Sow date | 13 May 2020 |
| Harvest date | Unknown |
| Trial design method | RCBD Randomised Complete Block Design |
| Plot size | 8m x 18m |
| Plot replication | Not specified |
| Plot randomisation | Y |
| Fertiliser |
Canola was sown with 80kg/ha of MAP and 50kg/ha of GranAM below the seed |
| Sow rate or Target density | Not specified |
|---|---|
| Sow date | 16 January 2020 |
| Harvest date | The summer cover crops were sprayed out with glyphosate on 18 March 2020 to prevent seed set |
| Trial design method | RCBD Randomised Complete Block Design |
| Plot size | 8m x 18m |
| Plot replication | Not specified |
| Plot randomisation | Y |
| Fertiliser | Not specified |
| Sow rate or Target density | Not specified |
|---|---|
| Sow date | 16 January 2020 |
| Harvest date | The summer cover crops were sprayed out with glyphosate on 18 March 2020 to prevent seed set |
| Trial design method | RCBD Randomised Complete Block Design |
| Plot size | 8m x 18m |
| Plot replication | Not specified |
| Plot randomisation | Y |
| Fertiliser | Not specified |
| Sow rate or Target density | Not specified |
|---|---|
| Sow date | 16 January 2020 |
| Harvest date | The summer cover crops were sprayed out with glyphosate on 18 March 2020 to prevent seed set |
| Trial design method | RCBD Randomised Complete Block Design |
| Plot size | 8m x 18m |
| Plot replication | Not specified |
| Plot randomisation | Y |
| Fertiliser | Not specified |
| Sow rate or Target density | The ‘peola’ mix was sown using a canola rate of 3kg/ha and a field pea rate of 100kg/ha, |
|---|---|
| Sow date | 13 May 2020 |
| Harvest date | Unknown |
| Trial design method | RCBD Randomised Complete Block Design |
| Plot size | 8m x 18m |
| Plot replication | Not specified |
| Plot randomisation | N |
| Fertiliser |
Canola was sown with 80kg/ha of MAP and 50kg/ha of GranAM below the seed |
SILO weather estimates sourced from https://www.longpaddock.qld.gov.au/silo/
Jeffrey, S.J., Carter, J.O., Moodie, K.B. and Beswick, A.R. (2001). Using spatial interpolation to
construct a comprehensive archive of Australian climate data , Environmental Modelling and Software, Vol
16/4, pp 309-330. DOI: 10.1016/S1364-8152(01)00008-1.