| Researcher(s) |
Damian Jones (ICC) |
|---|---|
| Year(s) | 2016 |
| Contributor | Irrigated Cropping Council |
| Trial location(s) |
Kerang, VIC
|
| Related trials |
To test the effect of foliar fungicides on irrigated wheat yield
Despite the wet year, little folir disease was detected in the trial, therefore the foliar fingicides tested had no effect on yield.
| Lead research organisation |
Birchip Cropping Group |
|---|---|
| Host research organisation |
Irrigated Cropping Council |
| Trial funding source | GRDC BWD00024 |
| Related program |
Maintaining profitable farming systems with retained stubble |
| Acknowledgments | N/A |
| Other trial partners | Not specified |
| Crop type | Cereal (Grain): Wheat |
|---|---|
| Treatment type(s) |
|
| Trial type | Experimental |
| Trial design | Randomised,Replicated |
| Sow rate or Target density | 175 plants/m2 |
|---|---|
| Sowing machinery |
John Shearer tyne seeder 17.5 cm row spacing Baker boots |
| Sow date | 5 May 2016 |
| Harvest date | 11 December 2016 Mid December |
| Plot size | 15m x 1.42m |
| Plot replication | 3 |
| Fertiliser |
05/05/2016: 125 kg DAP/ha 29/07/2016: 175 kg urea/ha |
| Herbicide |
28/04/2016: 1.7 l/ha glyphosate 450, 0.075 l/ha Goal, 250 ml/ha BS1000 04/05/2016: 1.6 l/ha Sprayseed, 118 g/ha Sakura 29/06/2016: 0.8 l/ha Tigrex, 0.15 l/ha Lontrel Advanced |
| Insecticide |
26/08/2016: 0.1l/ha Lemat |
| Fungicide |
Treatments "Protection" 26/06/2016: 250 ml/ha Tilt Xtra 04/08/2016: 250 ml/ha Tilt Xtra 18/08/2016: 145 ml/ha Orius 08/09/2016: 145 ml/ha Orius Prosaro HR 04/08/2016: High rate Prosaro Fun 32&39 04/08/2016: 250 ml/ha Tilt Xtra 05/09/2016: 145 ml/ha Orius Control 05/09/2016: 145 ml/ha Orius |
| Seed treatment | Raxil T: 100 ml/100 kg |
| Tillage | Multidisced before sowing |
| # | Variety |
Treatment 1
|
Protein (%) | Grain yield (t/ha) | Test weight (kg/hL) | Screenings <2mm (%) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | █ Scout | █ "Protection" | 10.8 | 9.87 | 82 | 0.9 |
| 2 | █ Scout | █ Control (GS39 only) | 10.8 | 9.48 | 83.5 | 0.9 |
| 3 | █ Scout | █ Fungicide GS32&39 | 10.9 | 9.24 | 83.5 | 0.9 |
| 4 | █ Scout | █ Prosaro HR @ GS32 | 11.1 | 9.19 | 83.5 | 1 |
| Rainfall avg ann (mm) | 375mm |
|---|---|
| Rainfall avg gsr (mm) | 232mm |
| Rainfall trial total (mm) | 470.5mm |
| Rainfall trial gsr (mm) | 340.3mm |
SILO weather estimates sourced from https://www.longpaddock.qld.gov.au/silo/
Jeffrey, S.J., Carter, J.O., Moodie, K.B. and Beswick, A.R. (2001). Using spatial interpolation to
construct a comprehensive archive of Australian climate data , Environmental Modelling and Software, Vol
16/4, pp 309-330. DOI: 10.1016/S1364-8152(01)00008-1.